אחסון האתר

אחסון אתרים הוא שירות הניתן על ידי חברות רבות. כשאתם מחפשים מקום לאחסן את האתר שלכם רצוי לבחור בחברה הפועלת בארץ, בכדי לקבל שירות בזמן הקצר ביותר ובצורה הנוחה ביותר במידה וקרה משהו לאתר. כאשר פונים לחברה המתמחה בבניית אתרים, מעבר לבניית האתר עצמו, צריך לוודא שהחברה אחראית אף לתחזוקת השרת ולאבטחתו. 

תחזוקת שרתים למעשה זה כמו לשים סלקטור בכניסה למועדון. הסלקטור ממיין את התנועה למקום ודואג למקסימום שקט ואפס תקלות, אשר יבטיחו את הנאתם של הבליינים. כך בדיוק פועלים בתחזוקת השרתים, כל אתר יושב על שרת מסוים, ככל שיהיה עומס על אותו שרת כך באופן ישיר תפחת חווית הגלישה באתר היושב עליו מבחינת זמינות התכנים ומהירות הגלישה וכן יש סיכוי גדול יותר לתקלות תכניות כאלה ואחרות. 

יש הבדל מהותי ביותר בין אתר שיושב על שרת לבדו – מה שנקרא שרת פרטי, לבין אתר שיושב על שרת עם עוד כמה וכמה אתרים... הדבר משול לתור למתקן בסופרלנד –  לוייטל יש שרת פרטי בו אתה היחיד שעומד בתור, דבר המקנה לך עדיפות והיענות מהירה, לעומת שרתים אחרים בהם התור הוא ארוך ומסועף וכל אחד צריך להמתין בסבלנות לתורו. החשיבות של תחזוקת האתר היא גדולה מאוד מכיוון שהשרת עליו יושב האתר משפיע מאוד על חווית הגלישה בו וכן יש לו השפעה גם על קידום האתר ואבטחתו. 

כיצד משפיעה תחזוקת אתר על הקידום שלו?
מיקום - מבחינת קידום, כאשר האתר מאוחסן על שרת, חשוב שהשרת יהיה ממוקם קרוב ככל האפשר לנקודה בה רוצים לקדם את האתר. לדוגמא אתר שהקידום שלו מיועד לישראל, צריך להיות פיזית בישראל. מנועי החיפוש כגון גוגל מזהים שהאתר מאוחסן קרוב למקום המגורים של הגולש ושמים אותו בעדיפות גבוהה יותר.

זמינות ומהירות - זמינות האתר מתייחסת לכך שהאתר יהיה זמין כאשר הגולש או מנוע החיפוש פונים אליו, עם מעט דפים תקולים ככל האפשר. מנוע החיפוש ובפרט הגולש, אשר אינם נתקלים בתקלות (באגים) בדפים שהם מבקרים באתר, ישהו זמן ממושך יותר באתר ובכך בעצם יתרמו לקידומו של האתר במנועי החיפוש. ככל שהאתר עובד מהר יותר חווית הגלישה מתעצמת ויותר נוח וכיף לגלוש באתר. בנוסף לנוחות המשתמש, מהירות האתר גורמת למנועי החיפוש  (כגון גוגל) "לתפוס" יותר מידע בזמן המוקצב לסריקת האתר ובכך להיות עדכניים יותר.


מהי חשיבותה של אבטחת אתר?
אבטחת השרת משפיעה מאוד על כל האתרים הנמצאים באותו שרת, פירצה באתר אחד יכולה לגרום לפרצה בשרת כולו. כאשר מאחסנים אתר, חשוב מאוד לדאוג לכך שכל המערכות הנמצאות על השרת נבדקו ונמצאו מתאימות לאחסון על אותו שרת וכן שהן אינן מהוות סיכון אבטחה.

עוד עניין נוסף ולא פחות חשוב באבטחת השרת - כמות הגישות שיש אליו, ככל שיש ליותר אנשים גישה לניהול טכני בשרת, ככה גדל הסיכוי שגישה לשרת תגיע לידיים הלא נכונות ותגרום לפרצה באבטחה. תחזוקת שרת דורשת מעקב אחר השרת עצמו, כאשר שרת הוא בעצם כמו כל מחשב, יש לו זיכרון - נדיף, מקום אחסון וכוח עיבוד. על מנת שהשרת יפעל כמו שצריך וללא בעיות, צריך לשים לב לכך שהזיכרון, מקום האחסון וכוח העיבוד אינם מנוצלים יתר על המידה, דבר העלול לגרום להאטת כל האתרים על השרת ובמקרים גרועים אף לנפילת השרת שמשמעו חוסר גישה לכל האתרים שיושבים על השרת.